تحلیل هفتگی بورس اوراق بهادار

در هفته گذشته انتظارها از رفتار شاخص درست تر از انتظارها از حمایت از شاخص بود. در واقع تحلیل اخبار و تحلیل تکنیکال شاخص، تکرار روند کذشته یعنی استمرار روند نزولی شاخص را نشان می داد که دقیقا این خلاف رویه و صحبت هایی بود که از نشست های حمایت از بازار سرمایه برگزار میشد.

طی هفته گذشته با نزول شاخص از عدد 1285 هزار واحد به 1229 هزار واحد، مجددا روند نزولی خود را استمرار داد در حالیکه حقوقی ها و صندوق های بزرگ بازار بارها و بارها نشست هایی را مبنی بر حمایت از بازار برگزار کرده اند که هیچ کدام اثر مثبتی در روند نزولی شاخص بجا نگذاشته است. بطوری که هفته گذشته شاخص هم وزن که نشانگر استقبال از سهام کوچک بازار بود هم نمای منفی بخود گرفت و اندک اصلاحی را داشت.

طی معاملاتی که انجام شده موضوعی که اهمیت دارد و اغلب توسط اغلب معامله گران نادیده گرفته میشود، احساسات بازار است که از بعد روانشناسی چیزی جز ترس حاکم بر بازار و معامله گران خرد را نشان نمی دهد. معامله گرانی که در سقف شاخص و روزهای اوج بورس وارد حیطه سرمایه گذاری در بورس شده اند و به ترغیب و اصرار دولت و متصدیان دولتی سرمایه های خود را روانه بازار کرده اند اما این روزها دچار ضرر و زیان های هنگفتی شده اند و تنها راه فروش را در پی گرفته اند. این رفتار بازار و بخصوص شاخص نشان از بیش فروش و در واقع فروش احساسی معامله گران است که بنظر روزهای پایانی خود را سپری می کند و میتوان به برگشت شاخص از محدوده 1180 بود. البته این گفته تنها درصورتی صحت پیدا میکند که عوامل سیاسی و اجتماعی تغییر محسوسی نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.